شامپو ضد شوره صحت
 • اطلاعات محصول
 • مواد تشکیل دهنده
 • اسرارگیاهان

شامپو ضدشوره صحت حاوی روغن درخت چای و ماده مؤثره اكتوپیروكس جهت از بین بردن شوره سر است. ترکیب ماده گیاهی روغن درخت چای و ماده شیمیایی اكتوپیروكس در این شامپو، به سازوکارهای مولد شوره پایان داده و از پیدایش دوباره آن جلوگیری می‌نمایند.

خواص مورد انتظار از این محصول:

 • دارای تركیبات طبیعی و آنتی‌اكسیدان برای جوانی پوست و موی سر
 • با خاصیت قوی ضدقارچی و ضدمیكروبی
 • موثر در رفع خارش و شوره سر
 • مناسب برای انواع مو
حجم تعداد در کارتن شامپو ضدشوره صحت
۲۰۰ میلی لیتری ۲۴
۲۵۰ میلی لیتری ۲۴
تی‌تری اویل كوكاميدو پروپيل بتائين سديم لوريل اتر سولفات
پیروكتون اولامین كوكونات فتي اسيد دي اتانول آميد تري اتانول امين لوريل اتر سولفات
سدیم كلراید اسانس EDTA
نگهدارنده
مواد تشکيل دهنده ضدشوره صحت

شامپو ضدشوره صحت

روغن درخت چای (Melaleuca alternifolia)

روغن درخت چای مورد استقبال روز افزون مصرف كنندگان قرار دارد این روغن از برگها و شاخه‌های نورس درخت چای كه بومی‌استرالیاست به دست می‌آید. روغن درخت چای نخستین بار در هزاران سال پیش توسط بومیان قاره استرالیا مورد استفاده قرار گرفت و در جنگ جهانی دوم به عنوان یكی از فرآورده‌های بهداشتی ضروری در جعبه كمكهای اولیه سربازان استرالیایی جای گرفت.


خواص و موارد مصرف روغن درخت چای:

روغن درخت چاي باعث بهبود عوارضی از قبیل شوره سر می‌شود ضمن آنكه می‌توان چند قطره از آن را به شامپوها و لوسیونهای ضد شوره افزود تا كارآیی آنها را افزایش دهد.

این روغن برای پوستهای چرب و مشكل آفرین بسیار مناسبت است و می‌توان آن را به صورت خالص و در مقادیر اندك برای بر طرف كردن لك و جوش به موضع زد.

روغن درخت چای برای درمان پوست‌های مبتلا به جوش غرور، تركهای موجود در سطح پوست، خشكی پوست، رفع التهابات پوستی و قارچهایی كه در سطح ناخن هستند استفاده می‌شود.

روغن درخت چای به پوست نرمی‌و لطافت می‌بخشد و این ماده به شكل روغن، ژل و یا كرم موجود است. در ساخت كرم‌های مخصوص جوش نیز از روغن درخت چای استفاده می‌كنند. (كرم‌های مخصوص جوش: این كرم التهابات پوستی را از بین برده و پوست را به وضعیت طبیعی خود نزدیك می‌كند. لازم به ذكر است كه پیش از مصرف پوست باید كاملاً تمیز باشد.)

از روغن درخت چای در ساخت كرم‌های سوختگی و كرم‌های ضد قارچ استفاده می‌شود. (كرم‌های سوختگی: این نوع كرم ضدالتهاب و خارش است و پوست را صاف و یكنواخت می‌سازد. كرم ضد قارچ: این كرم قارچهای پوستی را كه باعث خارش می‌شود از بین می‌برد.)

روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی كننده، ضد قارچی و ضد ویروسی است، ضمن اینكه ذاتاً قدرت آنتی بیوتیكی دارد و یكی از سودمندترین روغنهای دارویی است. این روغن را می‌توان برای درمان عفونتهای قارچی از قبیل برفك به كار برد.

از روغن درخت چای در محصولاتی مثل خمیر دندان و دهانشویه استفاده می‌شود. عملكرد آن در خمیر دندان بدین صورت است كه مانع تشكیل پلاك‌های دندان می‌گردد، این ماده ضدباكتری است و از بیماریهای لثه جلوگیری می‌كند.

در اصطلاح عمومی به تعدادی از درختان TEA TREE OIL گفته می شود ولی از نظر علمی ،‌گونه ی اصلی این گیاه درختی با نام علمی ، IMELALEUCA ALTEMIFOLIA می‌باشد که از خانواده‌ی مورد (MYRTACEAE) است . این درخت بومی استرالیا بوده که بیشتر در نواحی ساحلی آن وجود دارد ، درختی همیشه سبز به ارتفاع حدود 6 متر ، با برگ هایی نوک تیز و معطر می باشد. از دیگر گونه های این درخت M.VIRIDIFLORA است که اسانس آن در تجارت به نام NIAOULIOIL (نیااولی اویل ) و M.CAJUPUTI می باشد که اسانس آن به نام CAJUPUTIOIL مشهور است . ترکیبات اسانس گونه های مختلف این درخت تا حدی مشابه بوده و از آن ها استفاده های یکسان به عمل می آید. نکته ی مهمی که باید در نظر داشت این است که بسیاری از افراد این گیاه را به دلیل تشابه اسمی با چای معمولی اشتباه می گیرند . در حالی که این درخت هیچ ارتباطی با گیاه چای ندارد . نام علمی چای معمولی CAMELIA SINENSIS می باشد که از خانواده ی چای بوده و از همه نظر با درخت مذکور اختلاف دارد.


تاریخچه

اولین مورد استفاده از  TEA TREE OIL (TTO) در سال 1920 در جراحی و دندانپزشکی بود. اثر درمان بخشی این گیاه در زخم ها ، باعث شد که در جنگ جهانی دوم از این گیاه برای جراحات پوست استفاده شود . در حال حاضر این اسانس به میزان زیادی در فرمولاسیون لوسیون ها ، شامپوها و صابون ها استفاده می شود.


ترکیبات مهم شیمیایی

اسانس از برگ های درخت به روش تقطیر با بخار (STEAMDISTILCATION) به دست می آید . از مهمترین ترکیبات این گیاه می توان به 4 – ترپی نئول (4-TERPINEOL) به میزان چهل درصد یا بیشتر ، سینئول (CINEOL) ، نرولیدول (NEROLIDOL.) و ویریدی فلورول (VIRIDIFLOROL) اشاره کرد.


اثرات دارویی مهم

یکی از خواص مهم این گیاه ،‌ضد میکروبی بودن آن است . چون گیاه خاصیت تحریک پذیری و ملتهب کننده روی پوست ندارد ، از آن در درمان زخم ، آکنه و سوختگی ها استفاده می کنند . یکی از دلایل استفاده ی آن در صابون، وجود همین خاصیت است.

این گیاه در تهویه به عنوان مطبوع کننده کاربرد دارد که دارای خواص ضد میکروبی در فضا نیز می باشد . اسانس این درخت به دلیل وجود ترکیباتی از جمله LI-TERPINEOL بر روی میکروارگانیسم هایی از جمله کاندیدا آلبی کنس (CANDIDA ALBICANS) ، اشرشیاکلی (ESCHERCHIA COLI) ، استافیلوکوک اورئوس (STAPHYLOCOCUS AUREUS) و پزدوموناس آئروژینوزا (PSEUDOMONAS AEROGINOSA) موثر است . ترکیبات دیگر این رایحه نیز اثرات خوبی بر روی میکروارگانیسم هایی از جمله استافیلوکوک اپی درمیس (STAPHYLOCOUS EPIDERMIS) و پروپی اونی باکتریوم اکنه (PROPIONIBACTERIUM ACNES) دارد . همچنین رایحه ی درخت چای روی بعضی میکروارگانیسم های بی هوازی نیز موثر است.

پمادهای تهیه شده از این اسانس ، دارای خواصی بر ضد بعضی از قارچ های پوستی و یا ناخن بوده که در آزمایشات بالینی به اثبات رسیده است. همچنین روغن درخت چای در تهیه ی محلول های بخور برای مشکلات تنفسی و قطره های بینی با خواص ضد میکروبی کاربرد دارد.

محصولات دیگری جهت کاهش التهاب ریوی و وداروهای مسکن سرفه از این رایحه تهیه شده است. این اسانس در صنایع آرایشی و بهداشتی و به خصوص در عطر سازی و درمان های دیگر در رایحه درمانی (AROMATHERAPY) مورد استفاده است.


عوارض جانبی

ممکن است بعضی افراد نسبت به ترکیبات موجود در رایحه ی درخت چای از جمله آلفالیمونن (LIMONENE) ، حساسیت داشته باشند . این عوارض در این افراد به صورت اگزما (ECZEMA) یا راش های پوستی (DERMATITIS) ظاهر می گردد.

در ایران گیاهان تولید کننده ی اسانس درخت چای وجود ندارد و گونه های مختلف آن در مناطق از جمله هند ، اقیانوسیه ، استرالیا و مالزی می رویند . اسانس درخت چای به صورت مایعی بی رنگ تا زرد رنگ ، دارای بوی تند و معطر و مشابه اوکالیپتوس است که در آب ، غیر محلول و در الکل ، محلول می باشد . در مواردی به عنوان تقلب به تربانتین (TURPENTIN OIL.) و مواد دیگر اضافه می کنند که آثار دارویی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.


فهرست منابع:

 1. تحریریه مجله صنایع بهداشتی و آرایشی (مترجم)- شیوه‌های ساده دستیابی به زیبایی طبیعی (لیزارل)- چاپ اول انتشارات موثقی 1381.
 2. مجله دنیای تغذیه - شماره سی و سوم.

ضدشوره گیاهی

شوره سر چیست؟

شوره سر يك حالت شايع و رايج در بين خانمها و آقايان مي باشد كه بر اثر عواملي چون تغذيه نامناسب، کمبود خواب، اختلالات هورمونی و استرسهاي روحي، هوای سرد و خشک، پوست چرب و يا پوست خشك، عدم رعایت نظافت مو و عدم آبكشي كامل موها ايجاد مي گردد.

شوره سر به دو فرم دیده می شود :

 • شوره خشک: در این حالت پوسته ها به سر نمی چسبند و روی شانه ها و اطراف گردن می ریزند.  اغلب خارش سر هم وجود دارد.
 • شوره چرب: در این حالت پوسته ها بزرگتر و چرب بوده و به پوست سر می چسبند. در این مورد هم خارش سر وجود دارد.

در صورتی که شوره سر ناشی از بیماری نباشد، يكي از راههاي بهبود وكاهش شوره سر، استفاده از شامپوی ضد شوره است. برای این منظور ما شامپو ضد شوره گیاهی صحت را پیشنهاد می کنیم.

بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات صورت گرفته در مورد خواص فرآورده های گیاهی، مشخص شده که یکسری از فرآورده های گیاهی دارای اثرات ضد میکروبی هستند و نقش موثری در کاهش میزان شوره سر دارند. یکی از مهمترین فرآورده های گیاهی موثر در درمان شوره سر، تی تری اویل و یا روغن درخت چای است که ما در فرمولاسیون شامپو ضد شوره صحت از آن استفاده کردیم. این روغن برای درمان شوره سر وکاهش التهابات پوستی بسیار مفید می باشد.

شامپو ضد شوره گیاهی صحت: مناسب برای انواع مو و انواع شوره سر

در فرمولاسیون شامپو ضد شوره صحت، برای درمان شوره سر، علاوه بر روغن درخت چای،  از ماده دیگری به نام اکتوپیروکس هم استفاده شده است. این ماده طیف اثر وسیع ضد باکتری وضد قارچی دارد و در درمان شوره سر و تسکین التهاب و خارش سر نقش بسزایی دارد.

حضور همزمان اين دو ماده در تركيب شامپو ضدشوره صحت، باعث بهبود شوره سر شده و با تنظیم میزان چربی پوست سر، از پیدایش مجدد شوره جلوگیری می کند و علاوه بر آن، موها را نرم وشفاف می کند. استفاده از این شامپو برای همه افراد و با هر نوع مویی توصیه می شود. هنگام مصرف شامپو ضد شوره صحت، بهتر است به مدت 2 الی 3 دقیقه، مو و پوست سر با شامپو ماساژ دهید  و سپس آبکشی نمایید. از این شامپو 3 تا4 بار در هفته و تا برطرف شدن كامل شوره سر استفاده نمایید.

 • شامپو سدر صحت
 • شامپو حنا صحت
 • شامپو بابونه صحت
 • شامپو مورد صحت
 • شامپو سیر صحت
 • شامپو کتیرا صحت
 • شامپو نعنا صحت
 • شامپو زیتون صحت شامپو گیاهی
 • شامپو نارگیل صحت شامپو گیاهی
 • شامپو بادام صحت شامپو گیاهی
 • شامپو تخم مرغ صحت
 • شامپو پروتئین صحت
 • شامپو جوانه گندم صحت
 • شامپو شیر صحت
 • شامپو ضد شوره صحت شامپو گیاهی
 • شامپو برای موهای معمولی صحت
 • شامپو برای موهای چرب صحت
 • شامپو برای موهای خشک صحت
 • شامپو ملایم صحت
 • شامپو خیلی ملایم صحت
 • شامپو بچه صحت
 • شامپو بچه صحت
 • شامپو بچه صحت
 • شامپو بچه صحت