س: آيا شامپوي مورد استفاده بايد هر چند وقت يك بار تعويض گردد؟

ج: اين تصور از آنجا نشأت گرفته كه در گذشته برخي شامپوها به علت محدوديت تواناييشان در زدودن كامل آلودگي هاي مو و پوست سر، نوع خاصي از آلودگي ها را روي سر انباشته مي نمود. بنابراين به مردم سفارش مي شد كه هر چند وقت يكبار شامپوي خود را تعويض نمايند تا اين مشكل برطرف شود.اما در صورتي كه شامپوي مصرفي شما باعث تجمع آلودگي روي سطح مو و پوست سر شما نمي شود تعويض مكرر شامپو ضرورتي ندارد. ازطرفی وفاداري به برندی خاص نيز توصيه نمي شود زيرا در دنياي مدرن امروز سالانه محصولات جديدی با خواص متنوع عرضه مي گردد که عدم استفاده از آنها به دلیل آنكه «محصولي كه استفاده مي كرده ايم امتحان خود را پس داده !» محروم نمودن خود از پيشرفتهاي تكنولوژي است.


س: آيا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسيب ديدن مو مي گردد؟

ج: استفاده از شامپوهاي نا مناسب و عدم به كارگيري روش صحيح استفاده از شامپو باعث كدورت و آسيب ديدگي موها مي گردد. در صورتي كه شامپوي مناسب موي خود پيدا نموده و روش صحيح شامپوكردن و خشك كردن مو را يادگرفتيد مي توانيد با خيال آسوده موي خود را هر روز يا چند بار در روز شستشو دهيد.


س: آيا شامپو نامناسب باعث ريزش موي سر مي شود؟

ج: مردم وقتي شامپوي خود را عوض مي كنند معمولا توجه بيش از حدي به حالت مو و پوست سر خود مي نمايند. اگر بهبودي در وضعيت موهايشان حاصل شد آن را به فراورده جديد نسبت مي دهند و بر عكس در صورتي كه وضعيت موهايشان بدتر شد بازهم فراورده جديد را مقصر ميدانند. مثلا ريزش طبيعي موهاي خود را به شامپو جديد نسبت مي دهند.
تحقيقات نشان داده تعداد كمي از مردم از نقش عواملي مانند شانه كردن، برس كردن ، تاثيرات مخرب مواد شيميايي و يا حتي داروها، رژيم غذايي، بيماري يا ويژگي هاي توارثي در ريزش مو آگاه هستند. 
حقيقت آن است كه شامپوها باعث ريزش مو نمي شوند. ضمن اينكه تاثيري بر ميزان ريزش يا رشد مجدد آن در طول روز ندارند.


س: در هنگام به كار بردن شامپو چگونه پوست سر را ماساژ دهم تا موي من آسيب نبيند؟

ج: براي جلوگيري از آسيب ديدگي مو در اثر استفاده از شامپو مهمترين نكته اي كه بايد بدانيم آن است كه مو در حالت خيس به علت جذب آب متورم شده و بسيار آسيب پذير است بنابراين بايد با ملايمت بسياري با آن رفتار نمود. ضمن اينكه براي ماساژ پوست سر از نوك انگشتان استفاده نماييد نه ناخنها.


س: مدت زمان آبكشي شامپو تا چه حد بايد طولاني باشد؟

ج: پس از استفاده از شامپو موي خود را به خوبي و به طور كامل آبكشي نماييد تا هيچ اثري از كف شامپو روي موي شما باقي نمانده باشد. يادآوري مي شود بر خلاف كانديشنر آبكشي شامپو هر چه کاملتر باشد بهتر است.


س: براي آبكشي شامپو بايد از آب سرد استفاده كنم يا آب گرم؟

ج: براي آبكشي شامپو از آب گرم استفاده كنيد تا شامپو به طور كامل از روي مو خارج گردد. اما دماي آب كشي كانديشنر بستگي به عواملي مانند ضخامت موي شما دارد. هرگز از آب داغ براي آبكشي موي خود استفاده نكنيد. استفاده از آب سرد هم فقط براي كانديشن كردن عمقي مو انجام مي گردد.


س: موي من شوره مي زند. چه نوع شامپويي مي تواند براي رفع اين مشكل به من كمك كند؟

ج: شامپوهاي ضدشوره با غلظتهاي مختلف از ماده ضدميكروب(ضد قارچ) مطابق با نسخه پزشك (و با دستورالعملي كه ارائه مي كند) مي تواند شوره سر را از بين ببرد.


س: آيا مي توان از صابون به جاي شامپو استفاده نمود؟

ج: صابون به علت شويندگي بسيار زيادي كه دارد علاوه بر چرك، چربي هاي مفيد پوست را هم شسته و خارج مي كند ضمن اينكه صابونهاي معمولي داراي انديس pH بالايي هستند به همين جهت پولكهاي مو را از هم باز نگه داشته موي شما را مستعد آسيب مي گرداند. 
ضمن اينكه سختي آب، امروزه مزيد بر علت شده است زيرا املاح معدني موجود در آب در اثر استعمال صابون روي سطح مو رسوب كرده و مو را كدر مي نمايد.


س: آيا نمك دريا و كلر استخر باعث تخريب مو مي گردد؟ در اين صورت آيا اين مواد پس از شامپو كردن مو از روي سر زدوده خواهد شد؟

ج: اگر آب شور دريا بدون شستشو روي مو خشك شود مقدار زيادي از رسوب نمك روي سطح مو انباشته شده و باعث خشكي و سنگيني مو مي گردد همچنين كلر موجود در آب استخر يك بي رنگ كننده ضعيف است كه باعث از بين رفتن رنگدانه هاي مو به مرور زمان مي گردد. بنابراين بايد بعد از شنا ، مو به خوبي شسته و آبكشي شود. استفاده از شامپوها و محلولهايي كه اختصاصا براي شستشوي مو بعد از شنا ساخته شده مي تواند مفيد باشد.


س: موي من در اثر استفاده از شامپو قرمز شده ! آيا كهنه بودن لوله كشي آب منزل مي تواند باعث تغيير رنگ موهاي من شده باشد؟

ج: بله مواد شيميايي موجود در آبهاي آلوده به املاح فلزي مي تواند رنگ موهايي را كه سطح متخلخل دارند تغيير دهد.


س: آيا اگر شامپو براي 2 تا 3 دقيقه روي سر باقي بماند تاثير بيشتري خواهد داشت؟

ج: بستگي دارد به عنوان مثال شامپو هاي حاوي مواد حالت دهنده بهتراست دو تا سه دقيقه بر روي مو بمانند تا مواد حالت دهنده موجود در آن بتوانند عمل خنثي كردن بارهاي الكتريكي را بهتر انجام دهند.


س: بعضي وقتها احساس مي كنم پس از استفاده از شامپو پوست و موي سر من به شدت خشك و خشن شده . چه عامل يا عواملي مي تواند باعث بروز اين مشكل شده باشد؟

ج: عواملي مانند آب كشي نشدن كامل شامپو، استفاده از شامپوهاي ارزان قيمت و خشن و همچنين استفاده از شامپوهايي كه براي موي سر شما مناسب نيست مي توانند باعث بروز اين مشكلات گردد.


س: ميزان منطقي مصرف شامپو در هر بار حمام كردن چقدر است؟

ج: ميزان مصرف شامپو بستگي به ميزان آلودگي مو و پوست سر، همچنين بلندي مو دارد. به عنوان يك قاعده كلي ميزان مصرف شامپو بايد به اندازه اي باشد كه موقع به كارگيري، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. (به ياد داشته باشيد زمان به كارگيري شامپو بعد از مرحله آبكشي اوليه مي باشد يعني زماني كه موي خود را به خوبي باآب خيس نموده ايد).


س: آيا استفاده از شامپو بچه براي كساني كه پوست حساس دارند بهتر است؟

ج: خير، تفاوت شامپوهاي بچه با شامپوهاي معمولي انديس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. انديس pH شامپوهاي بچه طوري تنظيم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و ميزان ريزش اشك را حداقل نمايد. در حالي كه پوست سر به pH كمتري نياز دارد. بنابراين به افرادي كه داراي پوست سر حساس هستنذ پيشنهاد مي شود به جاي استفاده از شامپو بچه از شامپوهاي ملايم استفاده نمايند.


س: همه توليد كننده ها ادعا مي كنند شامپويشان بهترين است. آيا واقعا فرقي با هم ندارند؟

ج: تفاوت بسيار زيادي بين شامپوهاي مختلف از نظر كيفيت ماده اوليه مورد استفاده، فرمولاسيون به كاربرده شده، رعايت اصول بهداشتي در خط توليد، جنس تجهيزات ساخت و بسته بندي و همچنين دقت توليد كننده در كنترل كيفيت محصول نهايي وجود دارد. ضمن آنكه شرايط نگهداري محصول تا رسيدن به دست مصرف كننده از عوامل مهم و موثر در كيفيت نهايي شامپو مي باشد.


س: آيا كساني كه موي بلند دارند هم مي توانند مانند افرادي كه مويشان كوتاه است هر روز موي خود را شامپو نمايند؟

ج: بله، به شرطي كه اولا روش صحيح استفاده از شامپو را بدانند و مهمتر اينكه صحيح شامپو كردن برايشان تبديل به عادت شده باشد.


س: موي من نازك است و سريع گره مي خورد( به خصوص در هنگام شامپو كردن). آيا مي توانم بعد از آبكشي موهايم را شانه كنم؟ براي من چه نوع برس و شانه اي توصيه مي كنيد؟

ج: گره خوردن در موهاي بلند بسيار شايع است. برس كردن مو در حالت خيس و استفاده از تكنيكهايي مثل شانه كردن مو در خلاف جهت خواب پولك هاي كيوتيكال (Backcombing) كه براي حجم دادن به موهاي كم پشت استفاده مي شود اين مشكل را تشديد مي كند.
هرگز در هنگام شستشوي مو، آن را به بالا جمع نكنيد زيرا جمع كردن مو به بالا (Pile up) باعث ايجاد ناگهاني توده هاي در هم پيچيده موهاي گره خورده و تشكيل ساختار خاصي با نام ساختار «آشيانه پرنده» مي گردد كه تنها علاج آن بريدن با قيچي است .

استفاده غلط از حوله در هنگام خشك كردن مو و چنگ زدن مو با حوله از عوامل مهم ايجاد گره در مو مي باشد. مو بايد به آرامي با حوله آب گيري شود به آن معنا كه به جاي چنگ زدن مو بايد از روش گذاشتن و برداشتن استفاده گردد.
بعد از اينكه مو با حوله آبگيري شد و زماني كه هنوز رطوبت دارد آن را با شانه دندانه درشت شانه كنيد. 
تا گره هاي آن زدوده شود. تا حدامكان اجازه بدهيد مو شما به طور طبيعي در هوا خشك گردد.